Pamiętaj, największym problemem w komunikacji jest złudzenie, że to się wydarzyło. Kiedy słyszymy tylko to, co chcemy usłyszeć, tak naprawdę nie słuchamy. Musimy słuchać tego, czego nie chcemy też słyszeć. W ten sposób razem stajemy się silniejsi. Miałem wczoraj taką sytuację, wybrałem się na skup Apple, żeby dowiedzieć się, że mój MacBook, na którego wydałem na prawdę sporo pieniędzy – jest bezwartościowy. Najwyraźniej moje oburzenie było widoczne i pracownik tamtego serwisu wytłumaczył mi, że wiele ludzi czuje oburzenie – niepotrzebnie.

Wyciszanie się, ignorowanie, odłączanie się, odmawianie uznania itp. Wszystkie odmiany cichego traktowania nie tylko usuwają drugą osobę z kłótni, którą z nią toczysz, ale ostatecznie usuwają ją emocjonalnie z relacji, którą masz z nimi i zrozumienie, które masz nadzieję osiągnąć.

Kiedy kogoś ignorujesz, naprawdę uczysz go żyć bez ciebie – ignorować cię z powrotem. Jeśli tego chcesz, wyjaśnij to. A jeśli nie, włącz wszystko ponownie!

Zacznij poświęcać ludziom swoją niepodzielną uwagę, gdy jesteś z nimi.
Nie musisz mówić ludziom, że ci zależy, po prostu im to pokaż. W twoich relacjach i interakcjach z innymi nic, co możesz dać, nie jest bardziej doceniane niż szczera, skupiona uwaga. Bycie z kimś, słuchanie bez zegara i bez przewidywania rezultatów to najwyższy komplement. Jest to rzeczywiście najbardziej wartościowy gest, jaki możesz zrobić innemu człowiekowi.